Artykuły z bawełny organicznej
Oferowane przez naszą firmę produkty z bawełny organicznej, posiadające metkę ''bawełna organiczna'' lub opisane jako ''jakość GOTS'' zawsze zawierają przynajmniej 95% bawełny organicznej. Uprawy organicznne, w przeciwieństwie do tradycyjnych upraw, są wolne od środków chemicznych, czyli od pestycydów, herbicydów i insektycydów oraz od nawozów sztucznych. Oznacza to, że rolnik uprawiający bawełnę organiczną kładzie szczególny nacisk na uzycie jedynie naturalnych składników do uprawy, które nie wyjaławiają ziemi i nie szkodzą środowisku naturalnemu, aby uchronić środowisko od niebezpiecznych zanieczyszczeń. Uprawa musi być oparte na lokalnych, odnawialnych zasobach. Aby plony były obfite rolnik musi stosować odpowiednie nawożenie, ale tylko tzw. nawozów organicznych, takich jak odchody drobiu lub bydła. Do zwalczanie szkodników stosuje się również biologiczne środki ochrony roślin oraz naturalne matody, takie jak np. pułapki na owady. Na ten moment uprawa bawełny organicznej stanowi bardzo małą cześć, mniej niż 1 % całej produkcji bawełny na świecie, ponieważ uprawa ekologiczna jest bardziej pracochłonna, a dostarcza mniej plonów.
Pod względem ekonomicznym jest bardziej opłacalna, bo rolnicy nie wydają pieniędzy na chemikalia, a tym samym chronią zdrowie. Bawełna organiczna różni się pod względem wyglądu (są widoczne różnice we włóknach) od tej klasycznej, zatrutej. Bawełna organiczna zazwyczaj ma neutralny kolor, choć niektóre marki odzieżowe opracowały naturalne metody nadawania tkaninom intensywnych barw. Kolejnym kryterium jest trwałość.
Odzież ze zwykłej bawełny może zbiegać się w praniu i płowieć, natomiast ta z organicznej dobrze znosi pranie nawet w bardzo wysokich temperaturach. Wyroby z tej tkaniny wyróżnia również faktura – są bardziej miękkie w dotyku, co jest zasługą nienaruszonych chemikaliami włókien. Organiczną bawełnę wyróżnia również cena - są zdecydowanie droższe od wyrobów z bawełny konwencjonalnej, ale znając proces ich wyrobu, wyższe koszty są w pełni usprawiedliwione. O ekologicznym charakterze tkaniny świadczą również specjalne oznaczenia, takie jak:
Global Organic Textile Standard (GOTS), który jest uznawany za wiodący standard przetwarzania wyrobów włókienniczych wykonanych z włókien organicznych na całym świecie.Określa on kryteria ochrony środowiska wzdłuż całego łańcucha dostaw tkanin, jak również wymaga zgodności z kryteriami społecznymi.
Organizacja Organic Content Standard (OCS) opiera się na weryfikacji osób trzecich i sprawdza, czy produkt końcowy zawiera odpowiednią ilość danego materiału organicznego.
Kupując torby bądź odzież z bawełny organicznej czynnie wspierasz ochronę środowiska naturalnego!